piątek, 6 października 2017

Kamień graniczny - Dębki

Po zakończeniu I Wojny Światowej - a ściślej po podpisaniu kończącego konflikt traktatu pokojowego 28 czerwca 1919 roku - Dębki stały się polską osadą graniczną, położoną na północno-zachodnim krańcu II Rzeczypospolitej.
Polska administracja przejęła pełną kontrolę nad tym terenem dopiero w pierwszych miesiącach 1920 roku. Wtedy też zadbano o właściwie podkreślenie istnienia granicy pomiędzy RP a Niemcami. Wzdłuż ustalonej linii ustawiano granitowe słupy z napisem “Versailles”, datą podpisania Traktatu Wersalskiego i literami P oraz D po bokach. Symboliczny słup z numerem 1 stanął na wydmie, ok. 200 m na zachód od ujścia rzeki Piaśnicy.
W dwudziestoleciu międzywojennym Dębki stały się dość popularnym letniskiem, zwłaszcza wśród przedstawicieli środowiska patriotycznego. Zapewne duży wpływ na taki stan rzeczy miała właśnie obecność pierwszego polskiego słupa granicznego w najbliższej okolicy, po 123 latach niewoli.


Kamień Wersalski stojący u zachodniego wjazdu do Dębek to wprawdzie bardzo wierna, jednak tylko rekonstrukcja - w 1939 r. Niemcy skrupulatnie usuwali wszystko, co miało związek z “haniebnym” Traktatem Wersalskim. Pozostałości oryginalnego słupa granicznego można oglądać w skansenie w Nadolu.



Opracował: Arek Witschenbach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz