sobota, 18 lutego 2017

Inne zabytki w Krokowej i nie tylko

Rezydencja von Grass w Kłaninie
Dwór  został wybudowany w połowie XVII w., jednak obecny eklektyczny kształt zawdzięcza przebudowie z końca XIX w. Na teren dworski prowadzi nas XIX-wieczna brama ze stalową, ażurową kratą. Pałac jest murowany z cegły, otynkowany, założony na planie prostokąta z bocznymi skrzydłami, wieżą widokową oraz tarasem na piętrze przy wschodniej elewacji. Wewnątrz budynku zachował się pierwotny układ pomieszczeń z ogromnym holem. Zachowały się również  XVII wieczna klatka schodowa, sień z ozdobnym stropem, kominek z 1604 roku.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Został zbudowany  w połowie XIX w. w stylu neogotyckim. Kościół nie tylko przyciąga wielu wiernych ale też niesamowicie zdobi Krokowę. Co roku latem na msze święte przychodzi mnóstwo turystów, którzy są zaciekawieni opowiadaniami naszego wikarego, Bogdana Barei oraz księdza proboszcza, Mariusza Kiniorskiego.




Muzeum Regionalne w Krokowej
Muzeum Regionalne w Krokowej powstało w 1999 roku, jego fundatorami są: Fundacja im. Erika von Witzlebena na Rzecz Pielęgnacji Kultury Staropruskiej oraz Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa. Jest to zarazem jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie. Muzeum znajduje się w budynku pochodzącym z XVIII wieku, który postawili dawni właściciele tych ziem, rodzina von Krockow. Położony jest tuż przy murze otaczającym park, zaraz za krokowskim kościołem. Dawniej mieściła się tutaj gospoda wiejska "Pod księciem Mestwinem", która była dzierżawiona kolejnym pokoleniom karczmarzy przez rodzinę von Krockow. W dwóch salach można obejrzeć zbiory etnograficzne, dotyczące sztuki i historii regionu Kaszub, szkolnictwa na ziemi puckiej, haftów kaszubskich lub zdjęcia z przełomu wieków. 
 Na najciekawszą wystawę składają się pamiątki rodzinne po rodzinie von Krockow, dawnych właścicielach pałacu, oraz można się wiele dowiedzieć na temat skomplikowanych losów Kaszubów, Polaków i Niemców, którzy zamieszkiwali te tereny.





Zabytkowa Kapliczka w Sławoszynie

Przydrożna, czterokondygnacyjna, masywna, zakończona dachem i zwieńczona ażurowym krzyżem, na jednej ze ścian ostatniej kondygnacji tuż pod dachem data 1947. Charakterystyczna jest czwarta kondygnacja wykonana z jaśniejszej cegły. W ostatniej kondygnacji w niszy wbudowano dzwon. Kapliczka postawiona jest w centrum wsi. Otoczona jest kamiennym niskim murkiem.

Kościół w Żarnowcu

Pierwszy kościół i klasztor były drewniane. Budowę dzisiejszego , ceglanego rozpoczęto po 1279 roku. W 1409 roku wzniesiono budynek dla ojców cystersów opiekujących się klasztorem tzw: opatówkę. Kościół początkowo zakonny a od XV wieku kościół parafialny. W 1589r. posiadłości klasztorne wraz z kościołem przechodzą w ręce benedyktynek z Chełmna. W tym okresie kościół otrzymał barokowe wyposażenie. W 1834r władze pruskie skonfiskowały majątek benedyktynek a opiekę nad kościołem i budynkami klasztornymi przejęła parafia. Pod koniec XIX wieku odnowiono budynki klasztorne. Kościół jest jednonawowy bez wyodrębnionego prezbiterium z sklepieniem ośmioprzęsłowym . W kruchcie znajdują się chrzcielnica granitowa z XII wieku. XIV - wieczne płaskorzeźby św. Katarzyna i Madonna z Dzieciątkiem. Barokowy ołtarz główny z XVII w. Stelle z 1719 i 1754r.Ambona z XVII w. Pieta z 1430r. Czworoboczny krużganek kościelny pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku

Przygotowała: Wiktoria Miszkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz