sobota, 26 listopada 2016

Pańskie Wzórze

Na Pańskim Wzgórzu

Będąc na Kaszubach warto znaleźć jeden dzień by odwiedzić pewne wyjątkowe miejsce. Mowa tu o Pańskim Wzgórzu.
Jest to miejsce, do którego można się dostać samochodem, rowerem lub na piechotę.
Dotarcie do tego miejsca jest bardzo proste. Kiedy wyjedziesz z Krokowej w kierunku Pucka skręć w Minkowicach za restauracją w lewo, a obok komisariatu policji pojedziesz do Parszczyc. Z prawej strony, za gospodarstwami, koło nieczynnej żwirowni jest Pańskie Wzgórze. Po paru minutach spaceru pod górkę, oprócz pięknych widoków na Krokowę i okolice dostrzeżesz mały lasek, a w nim kamienne usypisko.

















Czemu warto tam powÄ™drować? Ponieważ wÅ‚aÅ›nie na tym wzniesieniu, wiosnÄ… pachnÄ…cym kwitnÄ…cÄ… wiÅ›niÄ…, rzepakiem i bzem, w tym miejscu znajduje siÄ™ „grób szalonego grafa”, z którym wiąże siÄ™ pewna legenda.

Otóż Albert, najmÅ‚odszy syn jednej z najbardziej interesujÄ…cych i najsÅ‚ynniejszych mieszkanek paÅ‚acu w Krokowej hrabiny Luizy, byÅ‚ nieco szalonÄ… i romantycznÄ… osobÄ…. Zapewne duży wpÅ‚yw na jego wyksztaÅ‚cenie miaÅ‚a wÅ‚aÅ›nie jego matka, która znaÅ‚a wielu artystów i intelektualistów. KorespondowaÅ‚a z Immanuelem Kantem, a na swoim paÅ‚acu goÅ›ciÅ‚a innego wielkiego filozofa – Johanna Gottlieba Fichtego, który przez rok byÅ‚ domowym nauczycielem Alberta. Po Å›mierci matki dobra w Krokowej przejmuje wÅ‚aÅ›nie "szalony graf" - Albert Kaspar Ewald von Krockow. Po paru latach traci on znacznÄ… część posiadÅ‚oÅ›ci wskutek pruskiej reformy rolnej. Po tym wydarzeniu smutny, zaÅ‚amany wsiadaÅ‚ on na swojego konia i mknÄ…Å‚ przed siebie. Może w ten sposób chciaÅ‚ zapomnieć o swojej przegranej? Miejscowa ludność znaÅ‚a doskonale jego wzbudzajÄ…cÄ… postrach postać, galopujÄ…cÄ… w nocy na czarnym rumaku. Obok niego pÄ™dziÅ‚a zawsze sfora myÅ›liwskich psów. W takim towarzystwie objeżdżaÅ‚ w nocy okolice, a chÅ‚opi w tym czasie wychodzili i oÅ›wietlali mu drogÄ™. Przestraszone dzieci zaÅ› siedziaÅ‚y ze strachu w domu.
W 1823 r. Albert umarÅ‚, a ciaÅ‚o „szalonego grafa” zgodnie z jego wolÄ… spoczęło na PaÅ„skim Wzgórzu, wraz z jego koniem i psami. Od tej pory graf codziennie okoÅ‚o północy – jak mówi legenda- gna na ognistym rumaku, z hordÄ… psów z tyÅ‚u, pomiÄ™dzy KrokowÄ…, SÅ‚awoszynem a Minkowicami. Dzieciom zakazuje siÄ™ psocić i wygÅ‚upiać na dworze, „bo przyjedzie szalony graf i….”…. nie dokoÅ„czÄ™ tego co może zÅ‚ego zrobić. Ale należy pamiÄ™tać, że to jest tylko legenda. Na dziedziÅ„cu jego paÅ‚acu można dostrzec czarny kontur postaci na koniu, która porusza siÄ™ przy mocniejszym podmuchu wiatru.

Kacper Kieliński, klasa Ia (tekst na podstawie książki "Krokowa krok po kroku" autorstwa M.I. Sachy)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz